Сергій Кабуд (kabud) wrote in ukr_nationalism,
Сергій Кабуд
kabud
ukr_nationalism

пристрій для протидії ураганам запропонував український вчений Віктор Бернацький.

Державний патент на пристрій для протидії ураганам одержав доцент фізико-технологічного факультету Рівненського державного гуманітарного університету, заслужений винахідник та раціоналізатор України Віктор Бернацький.Кореспондент УКРІНФОРМ мав із ним розмову про суть запропонованого методу боротьби зі стихією.

- Судячи із показаного Вами креслення, запропоновано спосіб боротьби, за допомогою якого ураган сам себе «знищує»?

- Образно кажучи, так. Пристрій належить до засобів штучної зміни погодних умов.

Він дає змогу «вловлювати» потоки урагану спеціальною горизонтально розміщеною на триногах трубою (циліндром) і зменшувати їх силу за рахунок протидії зустрічного потоку повітря, який утворюється в результаті обертання пропелерів, встановлених у трубі, один кінець якої має вигляд сопла.

Приводять їх у рух пластини, на які потрапляє маса урагану, - вони з’єднані валом із пропелерами. Отже, для створення своєрідного вихору не потрібно затрат енергії – її забезпечує сама стихія.

- Це ж яка велетенська система потрібна, щоб зуміла «проковтнути» ураган, який рухається, скажімо, найбільшим своїм фронтом шириною 1,5 кілометра?

- Необхідний цілий каскад пристроїв, розташованих у шаховому порядку на певній відстані один від одного. Розміри установки можуть бути різними – у них має бути лише збережено пропорцію між діаметром циліндра та його довжиною – 1:3. Апарат, призначений для розміщення на висоті 5 – 8 метрів над поверхнею землі, можна встановлювати і вертикально на триногах, тоді рушійні пластини прийматимуть на себе потоки повітря внизу труби збоку, а вентилятори втягуватимуть верхні «фрагменти» урагану.

- Де слід розміщувати такі установки?

- Відповідну їх комбінацію із, наприклад, 200 і більше штук слід розміщувати на узбережжях, біля яких над океаном починає зароджуватися ураган. Стійкість таким спорудам забезпечують міцні опори.

- Якої сили ураган може прийняти конструкція?

- Максимальна швидкість ураганів – 120 метрів на секунду (360 кілометрів на годину), а запропонований мною метод дозволяє знизити її - до 40 метрів на секунду – за таких параметрів вона не є руйнівною.

- Чи економічно вигідне таке устаткування?

- Звичайно. По-перше, для його виготовлення не потрібні якісь особливі матеріали й енергоживлення. Якщо на ліквідацію наслідків ураганів у США, наприклад, витрачають мільярди доларів, то виготовлення 200 установок коштує приблизно 200 тисяч доларів.

- Чи не тому в американських вчених виникло зацікавлення Вашим винаходом і саме вони запропонували надрукувати у США статтю на цю тему?

- Справді, стаття вийшла у «Journal of Phisical Science and Application», який видає Сенат США. Є певна цікавість і у спеціалістів Австралії, інших країн.

- У цій статті, до речі, Ви висловили критичний погляд стосовно наявних зарубіжних ідей порятування від ураганів.

- Одна із розробок, наприклад, пропонує управляти ураганом за допомогою надвисокочастотного випромінювання (НВЧ). Під дією НВЧ пропонується руйнувати вихори вологого повітря над нагрітою поверхнею океану - саме такі вихори приводять до утворення ураганів. При цьому, джерело НВЧ пропонується розмістити на космічному апараті. Недоліком згаданого способу є висока вартість проекту, крім того, мікрохвильова дія на атмосферу може мати небезпечні наслідки для навколишнього середовища.

Інший спосіб передбачає в місцях зародження урагану використовувати плавучі платформи, обладнання яких із морської глибини засмоктуватиме холодну воду і розливатиме її по нагрітій сонцем поверхні океану. Завдяки цьому, випаровування і швидкість піднімання теплого повітря зменшується, отже зникають умови для зародження урагану.

- Уявляю, скільки треба платформ чи кораблів, надпотужних насосів, енергоносіїв...

- Недоліком є й те, що не знищені та відігнані урагани можуть "кинутися" на інші території. Також при охолодженні однієї частини океану поруч можуть виникнути потужні завихрення, викликані великим перепадом температур.

Ще одна пропозиція полягає в тому, що перед виникненням урагану (метеорологи можуть передбачити його час) з борту літака поверхню моря поливають автомобільним мастилом. На воді утворюється плівка, яка перешкоджає випаровуванню вологи з поверхні води та зменшує швидкість вертикального переміщення повітря. В результаті це призводить до «гасіння» або зупинки урагану над цією дільницею.

- А якщо хвилі зруйнують масляний покрив?

- Тоді зменшується ефект «гасіння». Наслідком також може стати масштабне забруднення океану.
Отже, нині гострою є проблема пошуку нових способів, які мають бути простими, дешевими і втілюватися з мінімальними фінансовими затратами.

Інтерв'ю провів Віктор Мазаний, РІВНЕ. 28 січня 2013 року.
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments